Hej Reader 🌸
Czy wiesz co znajduje się na rzadko zmienianej poszewce na poduszkę i jaki może mieć to wpływ na zdrowie oraz wygląd skóry?
Mimo, że każdego wieczora robisz demakijaż, myjesz skórę i kładziesz się spać czysta, to Twoja poszewka i tak zbiera różne zanieczyszczenia, m.in.:
- sebum,
- resztki naskórka,
- pot.
Spanie na takiej poszewce nie będzie dla skóry obojętne. Może ona odpowiedzieć niedoskonałościami, podrażnieniami oraz rozwojem różnych chorób, np. grzybicy skóry.
Regularna wymiana poszewki, wybór odpowiedniego materiału oraz delikatnych proszków do prania to dla wielu osób ogromny krok w drodze do zdrowej i pięknej skóry.
Przesłuchaj poniższy odcinek podcastu i dowiedz się co znajduje się na brudnej poszewce na poduszkę oraz jak negatywnie wpływa to na skórę. Sprawdź jak często wymieniać poszewkę na poduszkę i jaki materiał będzie najlepszy dla skóry👇
Co kryje się na poszewce poduszki
|
FAKT KOSMETYCZNY
Mimo, że są owiane złą sławą to są niezbędne - konserwanty.
Składniki te dbają o bezpieczeństwo kosmetyku i chronią go przed rozwojem lub namnażaniem drobnoustrojów. Dzięki konserwantom kosmetyki nie psują się i dłużej utrzymują swoje właściwości.
Składniki takie jak woda, roślinne wyciągi i ekstrakty to idealne środowisko do rozwoju wielu grzybów i bakterii. Mikroorganizmy te bywają chorobotwórcze i mogą mieć negatywny wpływ na skórę. Najczęściej lądują w kosmetykach w słoiczkach, razem z Twoim palcem, który zanurzasz w produkcie przed jego aplikacją na skórę ⚠️
Konserwanty, które znajdziesz w kosmetykach naturalnych i są one dopuszczone przez organizację certyfikującą ECOCERT to:
- sodium benzoate (benzoesan sodu),
- potassium sorbate (sorbinian potasu),
- citric acid (kwas cytrynowy),
- sorbic acid (kwas sorbowy),
- dehydroacetic acid (kwas dehydrooctowy),
- benzyl alcohol (alkohol benzylowy),
- salicylic acid (kwas salicylowy).
Poza tym funkcje konserwujące lub wzmacniające działanie danych konserwantów pełnią też niektóre olejki eteryczne i ekstrakty roślinne.
Mimo, że konserwanty są niezbędne, to są produkty, które ich nie wymagają. I są to m.in. perfumy, które dzięki dużej zawartości alkoholu (sam w sobie ma właściwości konserwujące) mają niskie ryzyko rozwinięcia się w nich bakterii i grzybów.
Na rynku znajdziesz również naturalne kosmetyki bez konserwantów, jednak bywają one problematyczne i nie są odpowiednie dla każdego. Brak środków konserwujących wymaga, aby dany kosmetyk stał w lodówce oraz został zużyty w ciągu ok. 14 dni od otwarcia. Poza tym trzeba pilnować, aby kosmetyki w słoiczkach nabierać czystą szpatułką, a nie palcem.
GIRLS TALKS
Usuwanie owłosienia z ciała to indywidualny wybór, jednak większość kobiet decyduje się na regularne golenie.
Najwięcej problemów podczas golenia przysparza delikatna okolica bikini. Sięgając po maszynkę marzymy, aby skóra była gładka i miękka, a otrzymujemy podrażnienia i zaczerwienienia, krostki, wrastające włoski i stany zapalne.
Jest parę wskazówek, które pomogą zapobiec tym problemom lub je zniwelują: 🆘
- zawsze używaj ostrej, czystej i suchej maszynki,
- dzień lub dwa przed goleniem wykonaj peeling,
- używaj kosmetyków gwarantujących poślizg i gól się zgodnie ze wzrostem włosa,
- przeprowadzaj golenie powoli i delikatnie - nie przyciskaj maszynki do skóry,
- po goleniu zastosuj nawilżający i łagodzący produkt,
- unikaj ciasnej bielizny z syntetycznych materiałów, jak np. poliester.
Krostki i podrażnienia w tak delikatnej okolicy jaką jest bikini to praktycznie norma w kobiecym świecie. Ten problem dotyczy wielu z nas, więc postaraj się nie zajmować sobie tym głowy.
MEM
Możesz planować i mieć kosmetyczne wishlisty, śnić po nocach i marzyć jakie produkty chcesz mieć. Jednak zanim kupisz jakiś kosmetyk ostatnie słowo należy do NIEJ ⤵️
Do następnego razu,
Uściski 💜
Monika z Do Trzech Razy Skóra